راهنمای جوانان، خانواده ها و بیماران عزیز
درمان تالاسمی ماژور تزریق مرتب خون است که معمولاً تا آخر عمر به طور متوسط هر چهار هفته یک بار باید انجام شود . بچه هایی که به طور مرتب خون دریافت می کنند به طور طبیعی رشد می کنند و در دهه های اول زندگی مشکلی ندارند. بعد از هر بار تزریق خون، گلبولهای قرمز پس از حدود 120 روز تخریب می شوند و آهن ناشی از تخریب قلبولهای قرمز، در بدن باقی می ماند که اگر دفع نشود، در بدن تجمع یافته، باعث نارسایی کبد، قلب و سایر اعضای بدن میگردد.در صورت عدم ممانعت از این امر، اغلب افراد مبتلا به تالاسمی ماژور، عمری بیش از 20 سال نخواهند داشت.

     در حال حاظر داروی دفع کننده آهن از بدن که در ایران موجود است، دسفرال نام دارد که دارویی تزریقی است و به وسیله پمپ دسفرال به مدت 5 الی 7 شب در طول هفته و هر بار به مدت چندین ساعت در زیر پوست تزریق می شود.

     دسفرال آهن را جمع کرده، از طریق ادرار دفع می کند. این درمان بسیار موفقیت آمیز است و اغلب بچه هایی که تحت درمان و تزریق خون با دسفرال هستند می توانند زندگی خوبی داشته باشند. این بچه ها بهطور طبیعی رشد کرده، قادر به انجام کار، ازدواج و بچهدار شدن خواهند بود.

     دارویهای دیگری که برای دفع آهن از بدن مطرح شده اند داروهای خوراکی به نام ال 1 و اکس جید هستند که هنوز در کشور ما جایگاه خود را پیدا نکرده اند.

     نوع دیگری از درمان پیوند مغز استخوان است. درصورتی که این پیوند موفقیت آمیز باشد بیمار دیگر نیاز به تزریق خون نخواهد داشت. بهترین زمان برای انجام پیوند مغز استخوان  وقتی است که سن بیمار پایین بوده، آهن بدن افزایش نیافته است. همچنین برای موفقیت آمیز بودن پیوند مغز استخوان باید یک دهنده مناسب وجود داشته باشد که معمولاً خواهر یا برادر بیمار است.

     البته باید مد نظر داشت که ممکن است پیوند با شکست مواجه شود یا عوارض جدی برای بیمار ایجاد کند که منجر به مرگ گردد.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۶/۱۱/۰۷ساعت ۱۴:۳ بعد از ظهر  توسط حامد | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
درباره وبلاگ
به نام یگانه هستی...
اين وبلاگ تلخیصی از کتاب هاي تالاسمی و دانستني هاي تالاسمي نگارش و نشر بنیاد امور بیماریهای خاص می باشد که ما در اینجا آن را برای استفاده عموم به یک صفحه اينترنتي(web page) تبدیل کرده ایم
باشد تا قدمي در معرفي اين بيماري خاموش برداشته باشيم.

نوشته های پیشین
هفته چهارم تیر ۱۳۸۹
هفته اوّل تیر ۱۳۸۹
هفته اوّل آبان ۱۳۸۷
هفته اوّل شهریور ۱۳۸۷
هفته اوّل بهمن ۱۳۸۶
دوستی با
انجمن تالاسمی تبریز
مغز استخوان
جادوی سکوت.حمایت از بیماران تالاسمی مازندران
بچه های دریا
جادوی معجون سرخ(وب حمایت از تالاسمیک های بهشهر)
آسمان
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

نویسنده بلاگ

حامد&وحید

www.talassaemia.blogfa.com www.talasemik.blogfa.com
اين وب را صفحه خانگي خود كنيد