راهنمای جوانان، خانواده ها و بیماران عزیز

    ... تالاسمی مینور (خفیف):تالاسمی مینور حالتی است که در آن شخص ناقل ژن تالاسمی است و میتواند آن را به نسلهای بعد انتقال دهد. در این حالت تغییری جزئی در خون فرد پدید می آید بدین صورت که گلبولهای قرمز کمی کوچکتر از حالت عادی هستند اما به مقدار کافی وجود دارند و به طور طبیعی کار می کنند.

     معمولاً افراد با تالاسمی مینور کم خون نیستند اما ممکن است زنان مبتلا، در زمان حاملگی دچار کم خونی شوند. به طور کلی افراد با تالاسمی مینور بیمار نیستند و بسیاری از آنها از اینکه خونشان با افراد عادی تفاوت دارد بی اطلاعند. افراد با تالاسمی مینور را ناقل نیز می نامند.

     این حالت زمانی خطرناک است که دو فرد مبتلا به تالاسمی مینور (ناقل) با یکدیگر ازدواج نمایند. در این صورت احتمال دارد که فرزندان آینده آنها، به تالاسمی ماژور مبتلا باشد.

 

     تالاسمی ماژور (شدید):تالاسمی ماژور یک بیماری جدی است که فرزند مبتلا دو ژن معیوب را از پدز و مادر به ارث برده است. در این نوع تالاسمی، اختلال خونی شدید است به طوری که کودکان مبتلا قادر به ساختن هموگلوبین به مقدار کافی نیستند لذا نیازمند تزریق خون و سایر درمانهای طبی خواهند بود.

     بچه های مبتلا به تالاسمی ماژور در هنگام تولد سالم هستند اما بین 3 تا 18 ماهگی ممکن است دچار کم خونی شوند.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۶/۱۱/۰۷ساعت ۱۴:۶ بعد از ظهر  توسط حامد | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
درباره وبلاگ
به نام یگانه هستی...
اين وبلاگ تلخیصی از کتاب هاي تالاسمی و دانستني هاي تالاسمي نگارش و نشر بنیاد امور بیماریهای خاص می باشد که ما در اینجا آن را برای استفاده عموم به یک صفحه اينترنتي(web page) تبدیل کرده ایم
باشد تا قدمي در معرفي اين بيماري خاموش برداشته باشيم.

نوشته های پیشین
هفته چهارم تیر ۱۳۸۹
هفته اوّل تیر ۱۳۸۹
هفته اوّل آبان ۱۳۸۷
هفته اوّل شهریور ۱۳۸۷
هفته اوّل بهمن ۱۳۸۶
دوستی با
انجمن تالاسمی تبریز
مغز استخوان
جادوی سکوت.حمایت از بیماران تالاسمی مازندران
بچه های دریا
جادوی معجون سرخ(وب حمایت از تالاسمیک های بهشهر)
آسمان
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

نویسنده بلاگ

حامد&وحید

www.talassaemia.blogfa.com www.talasemik.blogfa.com
اين وب را صفحه خانگي خود كنيد